Відділ вивчення захворювань органів травлення та їх коморбідності з неінфекційними захворюваннями
"Керівник відділу – доктор медичних наук, професор Фадєєнко Галина Дмитрівна
Завдання та функції відділу:
- поглиблене вивчення патогенетичних механізмів найбільш важливих захворювань печінки та шлунково-кишкового тракту: неалкогольної жирової та алкогольної хвороб печінки, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби;
- вивчення кишкового мікробіому і його впливу на патогенез, ранню діагностику, лікування і профілактику органів травлення
- встановлення основних закономірностей розвитку та прогресування неалкогольної жирової та алкогольної хвороб печінки у хворих з різними захворюваннями внутрішніх органів, зокрема метаболічним синдромом;
- розробка оригінальних підходів до діагностики варіантів перебігу і прогнозу виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки. Виділення критеріїв прогнозування ускладнень виразкової хвороби, таких як шлунково-кишкова кровотеча, перфорація, пенетрація;
- розробка високоінформативних методів ранньої діагностики і прогнозування неалкогольної жирової хвороби печінки у хворих на метаболічний синдром; визначення патогенетичних ланок формування серцево-судинного ризику у пацієнтів даної категорії;
- розробка патогенетично обґрунтованих методів лікування неалкогольної жирової хвороби печінки, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (зокрема її позастравохідних проявів) та запальних захворювань кишечнику (неспецифічного виразкового коліту та хвороби Крона) ;
- розробка ефективних підходів до первинної і вторинної профілактики захворювань органів травлення з метою попередження або гальмування розвитку ускладнень означених хвороб.
Основні наукові напрямки:
Вивчення розповсюдженості, визначення етіологічних факторів, механізмів розвитку та хронізації захворювань печінки; розробка нових методів діагностики та прогнозування варіантів їх перебігу з урахуванням поліморфізму генів та визначення персоніфікованої терапії; апробація та впровадження нових технологій медикаментозного і немедикаментозного лікування та профілактики ускладнень хвороб печінки. Важливим напрямком є вивчення коморбідної патології – печінка та серцево-судинні захворювання, печінка та цукровий діабет, ожиріння тощо.
Другим важливим напрямком у діяльності відділу є вивчення особливостей перебігу захворювань стравоходу, включаючи гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ), хронічні гастрити, асоційовані з Helicobacter pylori, захворювання підшлункової залози, тонкої та товстої кишок.
Співробітники відділу
Найважливіші результати досліджень:
- Проведений порівняльний аналіз генетичного профілю пацієнтів з ГЕРХ в поєднанні з ІХС та осіб з ізольованою ГЕРХ і визначений взаємозв’язок поліморфізму гену GNB3 зі ступенем ураження слизової оболонки стравоходу.
- Визначені предиктори ризику розвитку ерозивних форм ГЕРХ при її коморбідному перебігу з ІХС з урахуванням маркерів ендотеліальної дисфункції.
- Охарактеризовано реакцію епітелію стравоходу, активність запального процесу та рівень запальної інфільтрації слизової оболонки стравоходу у хворих з коморбідною патологією.
- На підставі визначених порушень балансу регенеративних та деструктивних процесів в слизовій оболонці стравоходу розроблені схеми лікування хворих на ГЕРХ в поєднанні з ІХС з урахуванням ендотеліальної дисфункції та запально-деструктивних змін в слизовій оболонці стравоходу
- Визначений взаємозв’язок НАЖХП з ожирінням (67%), порушенням толерантності до глюкози та цукрового діабету 2 типу (57%), гіпертригліцеридемією (47%) та низьким рівнем ліпопротеїдів високої щільності; артеріальна гіпертензія виявлена у 17 % хворих НАЖХП.
- У пацієнтів з НАЖХП вивчено основні фенотипічні ознаки захворювання та генетичний поліморфізм гена ADIPOR2 , що дозволило індивідуалізувати метаболічний статус цих пацієнтів та створити алгоритм ранньої діагностики та прогнозування формування атерогенезу у хворих з різним рівнем кардіоваскулярного ризику.
- Розроблений алгоритм призначення своєчасних профілактичних заходів щодо профілактики серцево-судинних захворювань у хворих на НАЖХП.
Усі методи діагностики, профілактики та лікування захворювань печінки та стравоходу, підшлункової залози, тонкої та товстої кишок проводяться з використанням сучасних технологій, включаючи генетичні, цитологічні, імуно-гістохімічні та інші методи дослідження.
За роки існування відділу співробітниками опубліковано більш ніж 20 монографій, 1250 статей. Захищені 5 дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук та 19 – кандидата медичних наук.
Клінічною базою відділу є відділення гастроентерології та терапії Інституту на 60 ліжок. Завідуючий відділенням кандидат медичних наук Черняк А.М.
Співробітники відділу: