Ви можете нас знайти за адресою м. Харків пр. Любові Малої, 2-а

portret_maloy_3.jpg
logo2.png

Державна установа
“Нацiональний iнститут терапії iменi Л.Т.Малої Національної академії медичних наук України”

(057) 373-90-00         (057) 373-90-50
nit_pr@ukr.net  
  therapy@amnu.gov.ua

logo.jpg

12 листопада - Всесвітній день боротьби з пневмонією

      Всесвітній день боротьби з пневмонією, який відзначається щорічно 12 листопада, з'явився в календарі у 2009 році з ініціативи Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії з метою підвищити обізнаність людей у всьому світі про захворювання, розповісти про можливі наслідки і способи їх запобігання.

      Тоді ж Всесвітня організація охорони здоров'я спільно з ЮНІСЕФ оголосили «Глобальний план дій з профілактики пневмонії і боротьбі з нею».

      Мета цього плану - активізація боротьби з пневмонією за допомогою комбінованих заходів щодо захисту дітей, профілактики та лікування хвороби. 

      Пневмонія - інфекційне захворювання легень. Зазвичай воно вражає дітей молодше двох років, дорослих старше 65 і людей з ослабленою імунною системою.

      За даними ВООЗ, пневмонія займає 4-е місце в структурі причин смертності. Пневмонія є головною причиною смертності дітей у всьому світі. Щорічно пневмонія забирає життя приблизно 1,1 мільйона дітей у віці до п'яти років. Це більше, ніж СНІД, малярія і кір разом узяті.У зв'язку з цим підвищення якості надання допомоги хворим з позалікарняною пневмонією є однією з основних задач різних організацій.

      Часто причиною захворювання є бактеріальна флора, особливо Streptococcus pneumoniae. Бактеріальна пневмонія може розвинутися після інфекції верхніх дихальних шляхів, наприклад застуди або грипу. Приблизно в 50% випадків збудником пневмонії є вірус. У деяких випадках збудниками є мікоплазми - мікроорганізми з властивостями, як вірусів, так і бактерій. Іншими збудниками пневмонії можуть бути гриби і паразити, але це трапляється набагато рідше.

      Основним шляхом зараження пневмонією є повітряно-крапельний.

      Фактори ризику пневмонії численні - це тривале куріння, вік (немовлята і новонароджені або особи старіше 60 років частіше страждають на пневмонію), транзиторний імунодефіцит (наприклад, перенесений вірус грипу пригнічує імунітет в 6-10 разів), супутні захворювання (ВІЛ-інфекція, системні захворювання сполучної тканини, онкогематологічні хвороби), хронічні захворювання легень (хронічний бронхіт, емфізема легенів, муковісцидоз), а також перевтома, хронічні стреси, синдром хронічної втоми, недостатнє харчування, незадовільні комунально-побутові умови життя.

      Першими симптомами пневмонії є нездужання, підвищене потовиділення, сонливість, слабкість, ломота в тілі, біль у м'язах (міалгія), парестезії (болючість при дотику), головний біль, підвищення температури тіла (спочатку до субфебрильних цифр, а потім до фебрильних), кашель . Початок запалення легенів також може супроводжуватися нудотою, блювотою, проносом.

      Основні профілактичні заходи пневмонії спрямовані насамперед на попередження респіраторних вірусних інфекцій: дотримуватися гігієни рук; прикривати ніс і рот гігієнічної серветкою під час кашлю або чхання; вести здоровий спосіб життя (приділяти увагу фізичній активності, здійснювати прогулянки на свіжому повітрі, відмовитися від шкідливих звичок). Дотримуватися режими провітрювання та вологого прибирання приміщень. Якщо користуєтеся кондиціонером, необхідно стежити за його чистотою.

      Попередити цю хворобу можна і за допомогою імунізації проти пневмококової інфекції, кору і коклюшу. Оскільки пневмонія часто з'являється в якості ускладнення після грипу, щорічні вакцинації проти грипу також є способом профілактики.

     Необхідно пам'ятати, що, якщо у Вас або у вашої дитини з'явилися перші ознаки хвороби, необхідно звернутися до лікаря і не займатися самолікуванням.

                                                                                           Підготувала Токарева А.Ю.

Державна установа
“Нацiональний iнститут терапії iменi Л. Т. Малої
Національної академії медичних наук України”

Контакти:

(057) 373-90-50
(057) 373-90-67

Адреса:

61039 Україна,
м. Харків

пр. Любові Малої, 2-а

Код ЄДРПОУ: 04528465