Фадєєнко Галина Дмитрівна

Галина Дмитрівна Фадєєнко – добре відомий терапевт і гастроентеролог, учениця і послідовник Героя України академіка Любові Трохимівни Малої – яскравого представника Харківської терапевтичної школи.

Керівник відділу вивчення захворювань органів травлення та їх коморбідності з неінфекційними захворюваннями, член-коресподент Національної Академії Медичних Наук України, доктор медичних наук, професор, лікар-гастроентеролог вищої кваліфікаційної категорії, лікар-терапевт вищої кваліфікаційної категорії.

Науковий стаж - 32 роки.

Клінічний стаж - 46 років.

Широкому загалу науковців та лікарям відомі наукові роботи проф. Г. Д. Фадєєнко з вивчення патології органів травлення, коморбідності хвороб органів травлення з іншими захворюваннями, зокрема гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) та ішемічної хвороби, ГЕРХ та гіпертонічної хвороби, ГЕРХ та ожиріння, ГЕРХ та хронічні обструктивні захворювання легень, неалкогольної жирової хвороби печінки та порушень ліпідного обміну і атеросклерозу та ін.

Вперше в Україні Г. Д. Фадєєнко було розроблено алгоритм ранньої неінвазивної діагностики стеатозу і стеатогепатиту неалкогольної етіології; запропоновано гематологічні критерії прогнозу розвитку фіброзу і цирозу печінки при хронічних гепатитах.

Галина Дмитрівна започаткувала проведення в інституті фармакогенетичних та нутрігенетичних досліджень при терапевтичних захворюваннях, результати яких дозволяють забезпечити індивідуальний підхід до кожного пацієнта з урахуванням його генетичних особливостей.

Суттєвим досягненням серед наукових розробок під персональним керівництвом Г.Д.Фадєєнко стало визначення ролі кишкової мікробіоти , епігенетичних факторів та генетичної детермінованості в розвитку та прогресуванні найбільш розповсюджених неінфекційних захворювань  в умовах коморбідності, а також розробці персоніфікованих методів  профілактики і лікування поєднаної патології.

За пропозицією професора Фадєєнко Г.Д. розвивається пріоритетний для України напрямок внутрішньої медицини – профілактика неінфекційних захворювань (НІЗ) - спрямований на розробку та створення програм індивідуальної та групової профілактики НІЗ з метою ранньої діагностики найбільш поширених НІЗ, скринінгу пацієнтів з коморбідною патологією терапевтичного профілю з наступним застосуванням диференційованих профілактичних заходів для попередження розвитку ускладнень. В 2014 р. проф. Фадєєнко Г. Д. стала засновником громадської організації «Асоціація профілактичної медицини».

За ініціативи Г.Д. Фадєєнко започатковані і регулярно проводяться в різних регіонах України виїзні засідання терапевтичної школи академіка Л.Т.Малої, в рамках яких популяризується розвиток профілактичного напрямку.

Професор  Фадєєнко Г.Д взяла участь у розробці Національного плану дій щодо лікування та профілактики неінфекційних захворювань відповідно до Європейської стратегії «Здоров’я-2020» та згідно розпорядження Харківської обласної державної адміністрації №630 від 28.12.2015 стала співголовою Робочої міжгалузевої групи щодо розроблення та впровадження Регіонального плану дій в боротьбі з неінфекційними захворюваннями.

За підтримки Галині Дмитрівні в Харкові створена й успішно діє громадська асоціація «Молоді вчені і спеціалісти інститутів НАМН України».

Професор Фадєєнко Г.Д. - автор понад 650 наукових робіт, в тому числі 47 монографій, довідників та підручників з актуальних питань терапії . Наукові розробки професора Фадєєнко Г.Д. захищені патентами України та авторськими свідоцтвами. Отримано 40 свідоцтв на право інтелектуальної власності.

Професор Фадєєнко Г.Д. приймає активну участь у підготовці наукових кадрів вищої кваліфікації: Під її керівництвом підготовлено 2 доктора медичних наук, 13 кандидатів медичних наук, в теперішній час продовжує керівництво над виконавцями дисертаційних досліджень.

Фадєєнко Г.Д. є фундатором гастроентерологічної служби в Харківському регіоні, членом Президії правління Асоціації гастроентерологів України та Президії Правління Української асоціації гастроентерологів, секретарем Українського відділення Всесвітньої асоціації гастроентерологів, Головою Харківського товариства гастроентерологів, членом Правління Українського товариства терапевтів, головним редактором видань «Український терапевтичний журнал» та «Сучасна гастроентерологія».

Досягнення Г.Д. Фадєєнко високо оцінені державою і громадськими організаціями. Вона нагороджена Грамотою верховної ради України за заслуги перед українським народом (2013р.), Почесною грамотою Міністерства охорони здоров’я України (2007р.), Почесною Грамотою Харківської обласної державної адміністрації (2009р.), Почесною Грамотою Харківської міської ради (2011, 2012р.), почесним знаком «За розвиток соціального партнерства» Федерації професійних спілок України та Подякою обласного комітету Харківської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України (2015р.), Почесною Грамотою Головного управління охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації (2006р.), почесними грамотами і дипломами Президії НАМН України за кращі науково-дослідницькі роботи (2007, 2008, 2012, 2013, 2014, 2015), медаллю-відзнакою Міжнародної академії рейтингових технологій і соціології «Золота фортуна» (2012р.), Подякою Харківського міського Голови (2016), знаком пошани Національної академії медичних наук (2016) та медаллю «Трудова слава» II ступеня (2016р.); Орденом преподобного Агапіта Цілителя Печерського з нагоди 25-річчя від дня заснування НАМНУ (2018р.); Відзнакою НАН України «За наукові досягнення» (2019р.); Почесною грамотою Президента НАМНУ та Президента Всеукраїнського лікарського товариства (2019р.); Почесною грамотою Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (2020р.), Почесною Грамотою Профспілки працівників охорони здоров'я України (2021р.), Грамотою Управління служби безпеки України в Харківській області (2021р.), Почесною відзнакою Харківської обласної ради «Слобожанська слава» (2021 рік).

      16 вересня 2021 загальними зборами НАМН України Галина Дмитрівна Фадєєнко була обрана членом-кореспондентом НАМН України.

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

тел +38 (057) 373-90-32